Rebel Óg Academy Panels Summer 2016

news logo rebel ogListed below are the Rebel Óg Academy panels and mentors from U14 to U17 in both football and hurling for this summer’s programme.

Players selected have come through a series of inter-regional tournaments and trials over the past nine months and will remain on the squads selected until the conclusion of the summer programme at the end of August, when all county panels will be disbanded and players will again revert to their regions. Many thanks to mentors at Club, School and County level for your continued good work with all players listed.

On this Sunday evening, June 26th, an open training night for the U14, U15 and U16 football panels will take place in CIT. Training starts at 5pm followed by team pictures at 7pm and the official launch of the summer programme at 7.30pm. All are welcome to attend. A similar night for the hurling squads will take place ahead of their tournaments in August.

On Saturday, July 2nd the annual Munster football tournaments outlined below take place.

Le meas,
Kevin O’Donovan,
County Coaching Officer.

 

Jim Power U14 Football in Dungarvan

GROUP 1: DUNGARVAN CLUB GROUNDS
Team 1: KERRY SOUTH
Team 2: TIPPERARY
Team 3: REBEL ÓG EAST
Team 4: CLARE

GROUP 2: BUSHY PARK (BRICKEY RANGERS GAA GROUNDS)
Team 1: KERRY NORTH
Team 2: WATERFORD
Team 3: LIMERICK
Team 4: REBEL ÓG WEST

First games to start @ 11:00 am, Rd. 2 @ 12:15 pm, and Rd. 3 @ 1:30 pm
Semi-Finals @ 3:15 pm @ Bushy Park, and Dungarvan club grounds

Plate Final – Fraher Field, Dungarvan @ 4:30 pm
Cup Final – Fraher Field @ 5:30 pm

Games in group stages, and semi-finals = 15 minutes a-side Finals = 20 minutes a-side

————————————————————————————–

Humphrey Kelleher Fé 15 PEIL in Duhallow

Quarter Finals
Kerry North v Clare  @ Dromtarriffe                                                              10.15 am
Cork West v Tipperary  @ Dromtarriffe                                                        10.15 am
Kerry South v Limerick  @ Knocknagree                                                       10.15 am
Cork East v Waterford @ Cullen                                                                      10.15 am

Cup (Semi Finals)
Winners Kerry North / Clare v Winners Cork West / Tipperary  @ Dromtarriffe 11.45 am
Winner Kerry South / Limerick v Winner Cork East / Waterford @ Knocknagree 11.45 am

Plate (Semi Finals)
Loser Kerry North / Clare v  Loser Cork West / Tipperary  @ Dromtarriffe  11.45am
Loser Kerry South / Limerick v Loser Cork East / Waterford @ Cullen 11.45 am

Plate (Final)       Millstreet              1.45 pm
Cup (Final)          Millstreet   .00 pm  

————————————————————————————–

Munster U16 Football in Limerick

FIRST ROUND
25 minutes a-side
A North Kerry v Cork ‘White’ St Senan’s (Foynes) 11.00
B Limerick v South Kerry Mike Neville Park 11.00
C Cork ‘Red’ v Waterford Adare GAA Pitch 11.00
D Tipperary v Clare Mike Neville Park 11.00
Winners of first round games to Cup semi-finals, losers of first round games to Shield semi-finals

CUP SEMI-FINALS
25 minutes a-side

Winners Cork ‘Red’/Waterford v Winners North Kerry/Cork ‘White’ Adare GAA Pitch 13.00
Winners Tipperary/Clare v Winners Limerick/South Kerry Mick Neville Park 13.00
SHIELD SEMI-FINALS
25 minutes a-side
Losers Cork ‘Red’/Waterford v Losers North Kerry/Cork ‘White’ St Senan’s (Foynes) 13.00
Losers Tipperary/Clare v Losers Limerick/South Kerry Mick Neville Park 13.00
SHIELD FINAL –Mick Neville Park 20 minutes a-side 15.30
CUP FINAL – Mick Neville Park 20 minutes a-side 15.30

 


Rebel Óg U14 East Football

No. Name Club School
1 Aaron O’Brien Mitchelstown CBS Secondary School, Mitchelstown
2 Adam Cantwell Douglas St. Francis College, Rochestown
3 Alan O’Hare Douglas St. Francis College, Rochestown
4 Alan Walsh Kanturk Coláiste Treasa Kanturk
5 Brian O’Sullivan Kanturk Coláiste Treasa Kanturk
6 Cian O’Leary Douglas St. Francis College, Rochestown
7 Cian O’Sullivan Kanturk Coláiste Treasa Kanturk
8 Conor Corbett Clyda Rovers Patrician Academy Mallow
9 Conor Docherty Whites Cross Colaiste an Chroi Naofa, Carrig Na bhFear
10 Danny Linehan Croke Rovers Coláiste Treasa Kanturk
11 Darragh Cashman Duarigle Gaels Millstreet Community School
12 Darragh French Douglas Presentation Brothers College, Cork
13 Eoin Birchill Kilavullen Patrician Academy Mallow
14 Ethan Twomey Kilshannig Presentation Brothers College, Cork
15 Luke Murphy Duarigle Gaels Boherbue Comprehensive School
16 Mark Guinnane Glanmire Coláiste Chriost Rí, Cork
17 Michael O’Neill Buttevant Coláiste Pobail Naomh Mhuire, Buttevant
18 Michael Browne Newmarket Coláiste Treasa Kanturk
19 Nathan Gough Bishopstown Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
20 Niall O’Riordain Buttevant Coláiste Pobail Naomh Mhuire, Buttevant
21 Pierce Cummins St. Colman’s Coláiste an Phiarsaigh Glanmire
22 Robert Dillon Nemo Rangers Christian Brothers College Cork
23 Simon Collins Bishopstown Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
24 Tadgh O’Donoghue Carrig Na bhFear Colaiste an Chroi Naofa, Carrig Na bhFear

Rebel Óg West U14 Football

No. Name Club School
1 Adam Walsh Murphy Valley Rovers Hamilton High School, Bandon
2 Alan Elphick Urhan Beara Community School
3 Ben O Sullivan Urhan Beara Community School
4 Brian Simpson Carrigaline Carrigaline Community School
5 Cian McCarthy St. Oliver Plunketts Hamilton High School, Bandon
6 Cillian Drinan Carrigaline Carrigaline Community School
7 Colin O Leary Inniscarra Ballincollig Community School
8 Denis Collins Glengarriff Coláiste Pobail Naomh Mhuire, Buttevant
9 Hugh Murphy Eire Óg Colaiste Choilm, Ballincollig
10 Jack Cahalane Castlehaven Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
11 Jack McGrath Carrigaline Christian Brothers College, Cork.
12 Joseph O Shea Urhan Beara Community School
13 Kelan Scannell Carbery Rangers Mount St Michael, Rosscarbery
14 Neil Lordan Ballinora Colaiste Choilm, Ballincollig
15 Paul O Riordan Tracton Kinsale Community School
16 Rory Courtney Castlehaven Rossa College, Skibbereen
17 Ryan O’Donovan Ibane Gaels Clonakilty Community School
18 Seamus O’Sullivan Newcestown Hamilton High School, Bandon
19 Sean Andrews Shamrocks St. Francis College, Rochestown
20 Sean Bohane Castlehaven St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
21 Sean McCarthy Inniscarra Colaiste Choilm, Ballincollig
22 Sean O’Donoghue Ballincollig Colaiste Choilm, Ballincollig
23 Shane Vaughan Carrigaline Carrigaline Community School
24 Tim Twohig Bandon Hamilton High School, Bandon

Rebel Óg U14 Football Mentors

Manager Bobby O’Dwyer Macroom
GDA Pat Spratt Buttevant
East Coach Brendan Driscoll St. Finbarr’s
West Coach Daniel Cronin St. Mary’s
Mentor Ollie O’Sullivan Garnish
Mentor Alan O’Keefe Carrigaline
Mentor Michael Prout Shamrocks
Mentor Martin O’Brien Granard Gaels
Mentor Donal O’Connor Ballydesmond

Rebel Óg U15 Football

No. Name Club School
1 Aidan Kelly Youghal Pobalscoil na Trionoide, Youghal
2 Alex Minehane Castlehaven St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
3 Ben Lucey Douglas Douglas Community School
4 Brian White Clonakilty Clonakilty Community College
5 Conor McCarthy Kinsale Kinsale Community School
6 Dara O’Shea Valley Rovers Hamilton High School, Bandon
7 Dara O’Sullivan St. Finbarr’s Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
8 David Buckley Newcestown Coachford Community College
9 Dean Harte Ballinascarthy Clonakilty Community College
10 Diarmaid Doody Buttevant Coláiste Pobail Naomh Mhuire, Buttevant
11 Diarmaid Phelan Aghada Midleton College
12 Dion McCormack Fermoy St Colmans Fermoy
13 Dominic Cronin Clyda Rovers Patrician Academy, Mallow
14 Dylan Connolly Glanworth CBS Secondary School, Mitchelstown
15 Eoin Kelleher Mallow Patrician Academy, Mallow
16 Eoin Nation Nemo Rangers Presentation Brothers College, Cork
17 Evan Cooke Ballincollig Colaiste Choilm, Ballincollig
18 Evan Donlon Douglas St. Francis College, Rochestown
19 Faelan Stewart Sliabh Rua Kinsale Community School
20 Francis Cronin Duarigle Gaels Boherbue Comprehensive School
21 Gavin Carey Buttevant Coláiste Pobail Naomh Mhuire, Buttevant
22 Harry Sheehan Kinsale Kinsale Community School
23 Jack Kelleher Canovee De La Salle, Macroom
24 Jordi O’Brien Gabriel Rangers Schull Community College, Schull
25 Josh Cotter Ballincollig Ballincollig Community School
26 Kieran Forbes Sam Maguires Maria Immaculatta College,Dunmanway
27 Max White Douglas St. Francis College, Rochestown
28 Michael McCarthy Tadgh McCarthaigh Rossa Collage, Skibbereen
29 Michael Walsh Buttevant Coláiste Pobail Naomh Mhuire, Buttevant
30 Paddy Burke Tadgh McCarthaigh St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
31 Padraig Cullinane Ballinascarthy Clonakilty Community College
32 Paul Hodnett Carbery Rangers Mount St Michael, Rosscarbery
33 Peter Leneghan St. Michael’s St. Francis College, Rochestown
34 Richard Lombard Ballyhooly (Ballycastle Gaels) St. Colman’s College, Fermoy
35 Ryan Forde Ballincollig Colaiste Choilm, Ballincollig
36 Sam Burchill Castlehaven Rossa Collage, Skibbereen
37 Scott Philpott Nemo Rangers Coláiste Chriost Rí, Cork
38 Seamus Coleman Mitchelstown CBS Secondary School, Mitchelstown
39 Sean Brady St. Colum’s Scoil Phobail Bheanntrai
40 Sean McDonnell Mallow Patrician Academy, Mallow
41 Sean O’Riordan Iveleary De La Salle, Macroom
42 Sean O’Sullivan Adrigole Scoil Phobail Bheanntrai
43 Shane Crowley Bantry Blues Scoil Phobail Bheanntrai
44 Shane Minehane Bishopstown Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
45 Shane O’Callaghan Granard Gaels Coláiste Pobail Naomh Mhuire, Buttevant
46 Shane O’Reilly Glenville Colaiste an Chroi Naofa, Carrig Na bhFear
47 Tadgh Bradley Aghabullogue Coachford Community College
48 Tim O’Connell Cill na Martra Coláiste Gobnatan, Ballyvourney

Rebel Óg U15 Football Mentors

Manager Declan O’Connell Glanmire
Coach Gene O’Donovan O’Donovan Rossa
Assistant Coach Martin Crummy Killavullen
GDA Shane Supple St Ita’s
Selector Mark Byrne Glanmire
Selector Paudie Crowley O’Donovan Rossa
Selector Sean Dillon Mallow
Selector Michael Davern Doneraile
Selector Kieran O Shea Ballygarvan
Goalkeeping Ger Lombard Ballyhooly
Advisor Pat O’Leary Glenville

Rebel Óg U16 Football

No. Name Club School
1 Aaron O’Sullivan Ilen Rovers St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
2 Adam Coleman Nemo Rangers Christian Brothers College, Cork
3 Adam Hennessy St. Michael’s St. Francis College, Rochestown
4 Alan Kelleher Douglas St. Francis College, Rochestown
5 Blake Murphy Na Piarsaigh Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG
6 Cathal Crowley Aghinagh Coachford Community College
7 Charlie Lyons Valley Rovers Hamilton High School, Bandon
8 Cian Lankford Killavullen Davis College, Mallow
9 Cian O Donoghue Clonakilty Clonakilty Community School
10 Cian Feury Cill Na Martra Coláiste Gobnatan, Ballyvourney
11 Colin Walsh Cullen (Duarigle Gaels) Boherbue Comprehensive School
12 Conor Crowley Glanmire Glanmire Community College
13 Conor McMahon Kilshannig Patrician Academy, Mallow
14 Conor Russell Douglas St. Francis College, Rochestown
15 Cullan Barry Sam Maguires Hamilton High School, Bandon
16 Daniel O’Mahony Knocknagree Patrician Academy, Mallow
17 Darragh Hayes Carbery Rangers Mount St Michael, Rosscarbery
18 David Lardner Fermoy St. Colman’s College, Fermoy
19 David Twomey Eire Óg Ballincollig Community School
20 Elliot Connolly O’Donovan Rossa St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
21 Eoin Lehane Canovee Coachford Community College
22 Eoin Murray Sam Maguires Maria Immaculatta College, Dunmanway
23 Fionn Herlihy Sam Maguires Hamilton High School, Bandon
24 Gavin O’Connell Bandon Hamilton High School, Bandon
25 Greg Lardner Fermoy St. Colman’s College, Fermoy
26 Jack Collins Ilen Rovers St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
27 Jack Murphy Eire Óg Colaiste Choilm, Ballincollig
28 James O’Mullane Kilmurry De La Salle, Macroom
29 Jamie O’Neill Urhan (Beara) Scoil Phobail Beara, Castletownbere
30 John Corcoran Nemo Rangers Coláiste Chriost Rí, Cork
31 John Kelleher Glanmire Glanmire Community College
32 Josh O’Keeffe Newmarket Boherbue Comprehensive School
33 Kieran Twomey Kilshannig Patrician Academy, Mallow
34 Killian Murphy Glanmire Glanmire Community College
35 Liam Twohig Aghinagh Coachford Community College
36 Mark Cronin Nemo Rangers Coláiste Chriost Rí, Cork
37 Mark Keane Mitchelstown Mitchelstown CBS
38 Mark Lenihan Buttevant Coláiste Pobail Naomh Mhuire, Buttevant
39 Matthew Bushe Ilen Rovers St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
40 Michael Fresh Killavullen Davis College, Mallow
41 Neil O’Sullivan Adrigole (Beara) Scoil Phobail Beara, Castletownbere
42 Oisín Carroll Douglas Douglas Community School
43 Pauric O’Shea Granard Gaels Charleville CBS
44 Rian O Flynn Eire Óg Presentation Brothers College, Cork
45 Robert O’Driscoll Bandon Hamilton High School, Bandon
46 Ronan Dalton Nemo Rangers Coláiste Chriost Rí, Cork
47 Ryan O’Sullivan Adrigole (Beara) Scoil Phobail Bheanntrai
48 Sean Desmond Clondrohid De La Salle, Macroom 

Rebel Óg U16 Football Mentors

Manager Brian Lotty Glanmire
GDA James McCarthy Castlehaven
Mentor Pat Hegarty Tadhg MacCarthaigh
Mentor Ben Flahive Douglas
Mentor Aidan Cremin Adrigole
Mentor David Brosnan Kilavullen
Mentor Gary White Ballygarvan
Goalkeeping Ray O’Mahony Eire Og
Video Liam O’Driscoll Castlehaven
S&C Wesley O’Brien Carrigaline & UCC
S&C Orla Farmer Midleton & UCC
S&C Diarmuid Lester Bishopstown & UCC

Rebel Óg U17 Football

No. Name Club School
1 Barry Murphy Castlelyons St Colman’s College, Fermoy
2 Bill O’Connell St. Finbarr’s Coláiste Spioraid Naoimh, Bishopstown
3 Cathal Hennessey Carbery Rangers Mt Saint Michaels, Rosscarbery
4 Cillian Murray St. Finbarr’s Coláiste Chríost Rí
5 Conor Shalloe Nemo Rangers Christian Brothers College, Cork
6 Dale Dawson Fermoy Colaiste an Chraoibhin
7 David O Keeffe Douglas St Francis College, Rochestown
8 Eoghan Minihane Bantry Coláiste Phobail Bantry
9 Eoghan O’Riordain Carrigaline St Francis College, Rochestown
10 Eoin O’Driscoll Ilen Rovers St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
11 Evan Murphy Dromtarriff Coláiste Treasa, Kanturk
12 Ian Giltenan Carrigaline Carrigaline Community School
13 Jack O Riordan Buttevant Colaiste Mhuire, Buttevant
14 Jack Twomey Kilshannig Patrician Academy, Mallow
15 James Holland Douglas St Francis College, Rochestown
16 James O’Donovan Nemo Rangers Presentation Brothers Cork
17 James O’Sullivan Eire Og Coláiste Choilm Ballincollig
18 Jamie Whelan Buttevant Coláiste Mhuire, Buttevant
19 Joe Coughlan Nemo Rangers Colaiste Chriost Ri
20 Jonathan O’Regan Carrigaline Coláiste Mhuire, Crosshaven
21 Kevin Coakley Bantry Colaiste Phobail, Bantry
22 Luke Boyle Carrigaline Carrigaline Community School
23 Michael Oakes Bishopstown Colaiste an Spioraid Naoimh
24 Peter O’Driscoll Ilen Rovers St. Fachtna’s De La Salle, Skibbereen
25 Scott Coughlan Collins Passage St Peters Community School, Passage
26 Sean Desmond Carrigaline Carrigaline Community School
27 Shane Moran Carrigaline Carrigaline Community School
28 William Ronan Kilmurry Coláiste Choilm Ballincollig
29 Cathal O’Mahony Mitchelstown Mitchelstown CBS
30 Colm O’Callaghan Eire Og Colaiste Choilm, Ballincollig
31 Damien Gore Kilmacabea Mt St Michael, Rosscarbery
32 Darragh Moynihan Ballydesmond Boherbue Comprehensive School
33 Jack McCarthy Carrigaline Carrigaline Community School
34 Kevin McMahon Kilshannig Patrician Academy, Mallow
35 Lorcan Finn Mitchelstown Mitchelstown CBS
36 Rory O’Driscoll Garnish Scoil Phobail Bheara
37 Shane Hickey Millstreet Millstreet Community School
38 Ryan Walsh Wolfe Tones Coláiste Treasa, Kanturk

Rebel Óg U17 Football Mentors

Manager Philip Moore Carbery Rangers
GM Kevin O’Callaghan Kilshannig
S&C Niall Twomey Ballinascarthy
Mentor John Holly St. Finbarr’s
Mentor Michael O’Neill Buttevant
Mentor Paddy O’Shea St. Vincent’s

Rebel Óg U14 Hurling

No. Name Club School
1 Adam Cantwell Douglas St. Francis College, Rochestown
2 Ben Napier Kiltha Og St Colman’s College, Midleton
3 Ben O Connor Killeagh St Colman’s College, Midleton
4 Callum O’Shaughnessy Banteer Colaiste Treasa Kanturk
5 Cathal McCarthy Sarsfields Coláiste an Phiarsaigh Glanmire
6 Cian Curtin Meelin Boherbue Comprehensive School
7 Cian McCarthy Blackrock St. Francis College, Rochestown
8 Cian McCarthy St. Oliver Plunkett’s Hamilton High School, Bandon
9 Ciaran Joyce Kiltha Og Midleton CBS
10 Ciaran O’Brien St. Catherine’s St. Colman’s College, Fermoy
11 Cormac Roche Fermoy St. Colman’s College, Fermoy
12 Daire O’Leary Watergrasshill St. Colman’s College, Fermoy
13 Daniel Hogan Sarsfields Glanmire Community College
14 Danny Dorian Youghal Pobalscoil na Trionoide, Youghal
15 Danny Linehan Croke Rovers Colaiste Treasa Kanturk
16 Danny Murphy Glen Rovers Gaelcholáiste Mhuire, North Monastery AG
17 Darragh Cashman Millstreet Millstreet Community School
18 Darragh Flynn Ballygiblin Mitchelstown CBS
19 Dylan Collins Ballyhooly St. Colman’s College, Fermoy
20 Eanna Motherway St. Colman’s Midleton CBS
21 Ethan Twomey St. Finbarr’s Presentation Brothers College, Cork
22 Gavin Marshall Glen Rovers Presentation Brothers College, Cork
23 Gearoid O’Donovan Mallow Patrician Academy Mallow
24 Jack Cahalane St. Finbarr’s Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
25 Jack McCarthy St. Finbarr’s St. Francis College, Rochestown
26 Jake Carr Fermoy St. Colman’s College, Fermoy
27 James Hannon Bishopstown Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
28 Jamie O’Connor Milford Hazelwood College, Dromcollagher
29 Josh Hudner Granard Gaels Scoil Mhuire, Buttevant
30 Kealan O’Rourke Kinsale Kinsale Community School
31 Kevin Barry Carrigaline Carrigaline Community School
32 Killian Lee Ballincollig Ballincollig Community School
33 Lee Quilligan Na Piarsaigh North Mon
34 Leo Hennessy Midleton Midleton CBS
35 Luke Horgan Glen Rovers Gaelcholáiste Mhuire, North Monastery AG
36 Mark Callinan Whitechurch Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney
37 Mark Hegarty Lisgoold St Colman’s College, Midleton
38 Michael O’Mahony Blarney Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney
39 Neil Lordan Ballinora Colaiste Choilm, Ballincollig
40 Patrick Kane Midleton Midleton CBS
41 Patrick McBarron Carrigaline Christian Brothers College, Cork
42 Patrick Sheehan Ballygarvan St. Colman’s College, Fermoy
43 Paul Connaughton Midleton Midleton CBS
44 Paul O’Riordain Tracton Kinsale Community School
45 Peter Condon Glanworth St. Colman’s College, Fermoy
46 Ryan Clifford Mallow Patrician Academy Mallow
47 Sean Sexton Kilbrittain Hamilton High School, Bandon
48 Sean Walsh Carrigtwohill Midleton CBS

Rebel Óg U14 Hurling Mentors

Manager Noel Furlong Carrigtwohill
GDA Colm Crowley Castlelyons
Mentor John McCarthy Clonakilty
Mentor Tom Kenny Grenagh
Mentor Diarmuid O’Riordain Mallow
Mentor Stephen O’Brien Blarney
Mentor Tadgh Og Murphy Sarsfields
Mentor Keith Mulcahy Sarsfields
Mentor Danny O’Leary Newmarket
Mentor Gerry Ryan Buttevant
Mentor Jim O’Halloran Ballygarvan
Mentor Conor Cronin Ballincollig

Rebel Óg U15 Hurling

No. Name Club School
1 Aaron Mulcahy Midleton St Colmans College, Midleton
2 Aidan O’Donovan Courcey Rovers Kinsale Community School
3 Ben Ahern Blarney Colaiste Choilm, Ballincollig
4 Cathal Bowles Shandrum Charleville CBS
5 Cathal Hickey Lisgoold Midleton CBS
6 Christian Murphy Midleton Coláiste an Phiarsaigh Glanmire
7 Christopher O’Sullivan Ballygiblin Mitchelstown CBS
8 Cian Crowley Midleton St Colmans College, Midleton
9 Cian Long Glen Rovers North Mon
10 Cillian O’Donovan Douglas Douglas Community School
11 Conor Griffin Shandrum Charleville CBS
12 Conor Murphy Sarsfields Christian Brothers College, Cork
13 Cormac O’Brien Shandrum Charleville CBS
14 Dane O’Neill Castletownroche (Ballycastle Gaels) St. Colman’s College, Fermoy
15 Daniel O’Sullivan St. Finbarr’s Deerpark CBS, Cork
16 Darragh Milner Glen Rovers Colaiste an Chroi Naofa, Carrig Na bhFear
17 David Murphy Sarsfields Christian Brothers College, Cork
18 David Scanlon Midleton Midleton CBS
19 Donnacha McCarthy Sarsfields Glanmire Community College
20 Eoin Collins Newcestown Hamilton High School, Bandon
21 Ethan Varian St. Finbarr’s Coláiste Chriost Rí, Cork
22 Evan Murphy Glen Rovers Gaelcholáiste Mhuire, North Monastery AG
23 Fergal O’Leary Inniscarra Colaiste Choilm, Ballincollig
24 Gary Carroll Midleton Coláiste an Phiarsaigh Glanmire
25 Jack Kenny Castlelyons St. Colman’s College, Fermoy
26 Jack O’Sullivan Inniscarra Ballincollig Community School
27 James Kearney Castlelyons St. Colman’s College, Fermoy
28 Joseph Harte Douglas Douglas Community School
29 Kevin Moynihan Na Piarsaigh Gaelcholáiste Mhuire, North Monastery AG
30 Killian Barry Murphy Aghabullogue Coachford Community College
31 Kyle Quinn Waites Kiltha Óg Midleton CBS
32 Liam O’Driscoll Bishopstown Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
33 Mark Buckley Inniscarra Christian Brothers College, Cork
34 Nathan O Connell Cobh St. Francis College, Rochestown
35 Niall O Riordan Mallow Patrician Academy, Mallow
36 Olan Broderick Killeagh Midleton CBS
37 Paddy O’Flynn Bride Rovers St. Colman’s College, Fermoy
38 Pádraig Cullinane Ballinascarthy Clonakilty Community College
39 Padraig Holland Inniscarra Colaiste Choilm, Ballincollig
40 Padraig Power Blarney Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney
41 Paul Cooney Ballincollig Colaiste Choilm, Ballincollig
42 Peter Hassett Fr. O’ Neill’s Midleton CBS
43 Piaras O’Halloran Ballygarvan St. Francis College, Rochestown
44 Ryan Long Glen Rovers Coláiste Chriost Rí, Cork
45 Shane Barrett Blarney Christian Brothers College, Cork
46 Tadhg Bradley Aghabullogue Coachford Community College
47 Tadhg O’Sullivan Douglas Presentation Brothers College, Cork
48 Thomas Tyner Kilbree Clonakilty Community College

Rebel Óg U15 Hurling Mentors

Manager Declan Fitzgerald Buttevant
GDA Paudie O’Brien Midleton
Mentor Charlie Wilson Newcestown
Mentor Aidan O’Leary Shamrocks
S&C Martin Barry Douglas
Mentor Eoin O’Mahony Mayfield
Mentor John Lenihan Shanballymore
Mentor David Ellis Glen Rovers
Mentor Brendan Healy Lisgoold
Mentor Bryan Sweeney Fr. O’Neills

Rebel Óg U16 Hurling

No. Name Club School
1 Aaron Walsh Barry Carrigtwohill Midleton CBS
2 Alan O Donovan Douglas Douglas Community School
3 Anthony Cronin Glen Rovers Christian Brothers College, Cork
4 Ben O’Brien St. Catherine’s Blackwater Community School, Lismore
5 Blake Murphy Na Piarsaigh Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG
6 Brian O Donovan Ballinascarthy Clonakilty Community College
7 Brian Roche Bride Rovers St. Colman’s College, Fermoy
8 Cathal Harrington Kildorrery Mitchelstown CBS
9 Cian Crowley Newmarket Colaiste Treasa, Kanturk
10 Cian Farmer Midleton Midleton CBS
11 Ciaran Nyhan Ballinascarthy Clonakilty Community College
12 Cillian Barry Sliabh Rua Christian Brothers College, Cork
13 Colin O’Brien Granard Gaels Hazelwood College, Dromcollagher
14 Con O Leary Inniscarra Colaiste Choilm, Ballincollig
15 Conlaith Ryan Bride Rovers St. Colman’s College, Fermoy
16 Conor O’Callaghan Dromtarriffe Colaiste Treasa, Kanturk
17 Daire Connery Na Piarsaigh Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG
18 Danny Allen Sarsfields Glanmire Community College
19 Declan Hannon Blarney Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney
20 Denis McBarron Carrigaline Christian Brothers College, Cork
21 Donal Maher Douglas Douglas Community School
22 Dylan Hogan Killeagh Midleton CBS
23 Eoin Carey Kilworth St. Colman’s College, Fermoy
24 Eoin Roche Bride Rovers St. Colman’s College, Fermoy
25 Fenton Denny Ballincollig Colaiste Choilm, Ballincollig
26 Jack Hallihan St. Colman’s St Colmans College, Midleton
27 Jason Hegarty Lisgoold St Colmans College, Midleton
28 Joe Stack Kiltha Og Midleton CBS
29 Kevin Finn Midleton Christian Brothers College, Cork
30 Killian Murphy Sarsfields Glanmire Community College
31 Liam Ryan Inniscarra Presentation Brothers College, Cork
32 Luke Donovan Na Piarsaigh Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG
33 Luke O’Callaghan Sliabh Rua Kinsale Community School
34 Luke Philpott Banteer Colaiste Treasa Kanturk
35 Mark Keane Ballygiblin Mitchelstown CBS
36 Matt Brady Eire Og Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
37 Owen McCarthy Inniscarra Colaiste Choilm, Ballincollig
38 Paddy Browne Newmarket Colaiste Treasa Kanturk
39 Ronan McCarthy St. Oliver Plunkett’s Hamilton High School, Bandon
40 Ronan Sheehan Mallow Davis College, Mallow
41 Ross O’Regan Midleton St Colmans College, Midleton
42 Sean McCarthy Fermoy St. Colman’s College, Fermoy
43 Sean O Sullivan Midleton Midleton CBS
44 Sean Twomey Courcey Rovers Kinsale Community School
45 Shane O Regan Watergrasshill Colaiste an Chroi Naofa, Carrig Na bhFear
46 Thomas Foley Ballyhea Charleville CBS
47 Tomas Howard Dromtarriffe Colaiste Treasa Kanturk
48 Tommy O’Connell Midleton Christian Brothers College, Cork

Rebel Óg U16 Hurling Mentors

Manager John Meyler St. Finbarr’s
Coach Seanie Barry St. Finbarr’s
GPO Noel Crowley Fermoy
Logistics Padraig O’Sullivan CIT
S&C Coach Gavin Webb Carrignavar
Selector Kieran Murphy Sarsfields
Selector Sean Cremin St. Finbarr’s
Selector Donal Hurley Eire Og
Selector Niall O Halloran Ballinhassig
Selector Alan O Leary Na Piarsaigh
Selector Denis Murphy Glen Rovers

Rebel Óg U17 Hurling

No. Name Club School
1 Ben Graham Sarsfields Glanmire Community College
2 Brendan Twomey Carrigtwohill Midleton CBS
3 Cathal Gunning Midleton Midleton CBS
4 Conor Power Blarney Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney
5 Conor Walsh Bishopstown Presentation Brothers College, Cork
6 Darragh O’Donovan Argideen Rangers (Ibane Gaels) Clonakilty Community College
7 Dylan Walsh Sarsfields Glanmire Community College
8 Eoghan Moloney Midleton Christian Brothers College, Cork
9 Ger Millerick Fr. O’ Neill’s Midleton CBS
10 James Holland Douglas St. Francis College, Rochestown
11 Jamie Corkery Glen Rovers St. Aidan’s Community College, Dublin Hill
12 Jordan Murray Ballincollig Ballincollig Community School
13 Kieran Walsh Sarsfields Glanmire Community College
14 Liam Gosnell Carrigtwohill Midleton CBS
15 Luke Lordan Bishopstown Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
16 Philip Keane St. Catherine’s Blackwater Community School, Lismore
17 Ross Walsh St. Colman’s Midleton CBS
18 Sean Walsh Ballincollig Coláiste Choilm, Ballincollig
19 Shane Finn Midleton Coláiste an Phiarsaigh Glanmire
20 Tom Hanley Ballyhea Charleville CBS
21 Ben Keohane Ballincollig Ballincollig Community School
22 Brian Buckley Shandrum Hazelwood College, Dromcollagher
23 Brian Turnbull Douglas St. Francis College, Rochestown
24 Craig Hannifan Na Piarsaigh Gaelcholáiste Mhuire, North Monastery AG
25 David Jones Shandrum Charleville CBS
26 Diarmuid Linehan Ballyhooley St. Colman’s College, Fermoy
27 Eoghan O Leary Sliabh Rua Coláiste Chriost Rí, Cork
28 Evan Sheehan Na Piarsaigh Gaelcholáiste Mhuire, North Monastery AG
29 Gerard Collins Ballinhassig Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown
30 James Keating Kildorrery Mitchelstown CBS
31 John Geary Shandrum Charleville CBS
32 Liam O Shea Lisgoold Midleton CBS
33 Robert Downey Glen Rovers Christian Brothers College, Cork
34 Ross Howell Douglas Presentation Brothers College, Cork
35 Ryan Walsh Cuchulainns Coláiste Treasa, Kanturk
36 Sean O’Leary Hayes Midleton Midleton CBS
37 Barry Murphy Castlelyons St. Colman’s College, Fermoy
38 Eoghan O’Sullivan St. Colman’s Midleton CBS
39 Jack Twomey Kilshannig Patrician Academy, Mallow
40 Ross O’Donovan Ballincollig Coláiste Choilm, Ballincollig
41 Lorcan Finn Mitchelstown Mitchelstown CBS

Rebel Óg U17 Hurling Mentors

Manager Niall Geary Bandon
GDA Sean Crowley Killeagh
Mentor Richard O Hara Milford
Mentor John Desmond Watergrasshill
Mentor Trevor Allen Na Piarsaigh
Mentor Padraig Gould Na Piarsaigh
Mentor John Considine Kilbrittain