The Bank of Ireland Celtic Challenge

The Bank of Ireland Celtic Challenge The Bank of Ireland Celtic Challenge  is the only competition in hurling that has teams from all 32 counties participating. In 2016, a total of 38 teams with over 1,000 players played in the competition. During a 7 week period an incredible 118 games were played including 5 Divisional Finals. Further to a significant review of the competition the Bank of Ireland Celtic Challenge will grow even bigger for 2017 (see full Review Report). In total, 155 games will be provided to over 1,400 players on 47 teams.

The Bank of Ireland Celtic Challenge.  is a competition for players, aged 16 and 17 years old, who are not participating in State Examinations during May and June 2017. 47 teams will participate in the competition. The programme will run from Wednesday 3rd May to Saturday 24th June 2017.
The ethos of the competition is a developmental one, where an 8 week programme of meaningful games is supplemented by a 1 to 1 ratio of games to training. Each team will play a minimum of 5 games through a programme that is structured on the basis of Group Stages, Preliminaries (Quarter-Finals) and Play-Offs (Semi-Finals). The Group Stages will consist of 8 Groups of teams selected on a geographical and developmental basis. Matches at the Group Stages will be played on Wednesdays.
After the Group Stages, teams will be graded on foot of their performance and will be assigned to 1 of 6 Divisions prior to participating in the Preliminaries (Quarter-Finals) and Play-Offs (Semi-Finals) where they will play against opposition of a comparative developmental level.
6 Finals will be played on Saturday June 24th, 2017.

For a full overview of the operation of the competition please see the Operations Manual available to download here: Click here to download Click here to download Celtic Challenge Manual 2017

North Cork Sat 24th June 24th , 2017 Final – Netwatch Cullen Park v Antrim

 

Celtic Challenge Division 1 – Corn Michael Hogan

Saturday, June 24, 2017 Final – Netwatch Cullen Park  Galway Maroons 0-16 v 2-11 South Tipperary

Friday, June 16, 2017 Play-offs (Semi-Final) – Kilbeacanty Galway McDonagh 6-13 v 4-23 Galway Maroons

Thursday, June 15, 2017 Play-offs (Semi-Final) – Carriganore Kilkenny Black 1-15 v 1-18 South Tipperary

Celtic Challenge Division 2 – Corn John Scott

Sat 24th June 24th , 2017 Final – Netwatch Cullen Park North Cork 1-12 v Antrim 2-17

Saturday, June 17, 2017 Play-offs (Semi-Final) – Golden North Cork 3-12 v 1-16 North Tipperary

Play-offs (Semi-Final) – Abbottstown – GAA Centre of Excellence Antrim 2-20 v 2-12 Offal

Saturday, June 17, 2017  Play-offs (Semi-Final) – Golden North Cork 3-12 v 1-16 North Tipperary

Play-offs (Semi-Final) – Abbottstown – GAA Centre of Excellence Antrim 2-20 v 2-12 Offaly

Celtic Challenge Division 3 – Corn William Robinson
Saturday, June 24, 2017 Final – Netwatch Cullen Park Down 3-11 v 2-11 Dublin Plunkett

Celtic Challenge Division 4 – Corn Jerome O’Leary
Saturday, June 24, 2017 Final – Netwatch Cullen Park Limerick South/East 3-18 v 2-16 Carlow

Celtic Challenge Division 5 – Corn Michael Feery
Saturday, June 24, 2017 Final – Netwatch Cullen Park Armagh 0-14 v 2-15 Roscommon

Celtic Challenge Division 6 – Corn Tom Hogan
Saturday, June 24, 2017 Final – Garvaghey Tyrone 0-14 v 1-10 Fermanag

Celtic Challenge Division 1
Corn Michael Hogan Saturday, June 10, 2017 Preliminaries (Quarter-Final)
Carriganore Kilkenny Black 2-16 v 3-12 Wexford Purple
Carriganore Kilkenny Amber 2-12 v 1-16 South Tipperary
Eire Og, Ennis East Cork 0-14 v 0-15 Galway McDonagh
Eire Og, Ennis West Cork 3-11 v 2-17 Galway Maroons

Celtic Challenge Division 2 
Corn John Scott Saturday, June 10, 2017 Preliminaries (Quarter-Final)
Abbottstown Kildare Lily Whites 1-5 v 4-21 Antrim
Birr Offaly 4-22 v 4-17 Galway Tribesmen
Laois Dublin Clarke 3-13 v 3-23 North Cork
Birr North Tipperary 1-22 v 0-12 South/East Clare

Celtic Challenge Division 3 
Corn William Robinson Saturday, June 10, 2017 Preliminaries (Quarter-Finals)
Sean Treacy Park North Clare 2-14 v 3-14 East Waterford
Sean Treacy Park West Waterford 1-12 v 2-18 Limerick City
Laois Dublin Plunkett 0-18 v 2-7 West Limerick
Abbottstown Cork City 2-8 v 3-14 Down


The Bank of Ireland Celtic Challenge Group B

Clare South/East
West Cork
Kerry
Limerick City
West Limerick
North Cork

Wednesday, May 03, 2017
Round 1 – Clareabbey,South/East Clare 1-18 v 0-15 Limerick City
Round 1 – Austin Stack Park,Kerry 0-6 v 4-16 North Cork
Round 1 – Donoughmore,West Cork 0-13 v 2-17 West Limerick

Wednesday, May 10, 2017
Round 2 – Mallow,North Cork 1-15 v 1-15 South/East Clare
Round 2 – Grenagh,Limerick City 1-7 v 2-10 West Cork
Round 2 – Newcastlewest, West Limerick 0-13 v 3-14 Kerry

Wednesday, May 17, 2017
Round 3 – Claughaun GAA,Limerick City 1-21 v 4-11 North Cork
Round 3 – Cratloe,South/East Clare 1-24 v 1-14 West Limerick
Round 3 – Aghabullogue, West Cork 4-13 v 1-7 Kerry

Saturday, May 27, 2017
Round 4 – Abbeydorney,Kerry 0-18 v 2-14 Limerick City
Round 4 – Mallow,West Cork 2-12 v 1-12 South/East Clare
Round 4 – Mallow,North Cork 2-22 v 0-7 West Limerick

Wednesday, May 31, 2017
Round 5 – Gaelic Grounds, Limerick City 1-14 v 3-17 West Limerick
Round 5 – St Oliver Plunkett’s, West Cork 3-12 v 1-13 North Cork
Round 5 – Mick Neville Park Rathkeale,South/East Clare 4-22 v 1-11 Kerry

Celtic Challenge Group B

Pos Team P W D L F A Pts
1 West Cork 5 4 0 1 93 74 34
2 South/East Clare 5 3 1 1 115 82 30
3 North Cork 5 2 1 2 113 76 24
4 West Limerick 5 2 0 3 86 108 22
5 Limerick City 5 2 0 3 86 104 22
6 Kerry 5 1 0 4 71 120 16

——————————————-

The Bank of Ireland Celtic Challenge Group E

Waterford City/East
South Tipperary
Cork East
Cork City
West Waterford
Limerick South/East

Wednesday, May 03, 2017
Round 1 – St. Mollerans East Waterford 3-10 v 1-19 South Tipperary
Round 1 – Cork, Cork City 1-8 v 2-17 East Cork
Round 1 – Kilbreedy Limerick South/East 2-12 v 2-11 West Waterford

Wednesday, May 10, 2017
Round 2 – Walsh Park, West Waterford 2-14 v 0-15 East Waterford
Round 2 – Fermoy, Limerick South/East 3-9 v 4-28 East Cork
Round 2 – Cashel,South Tipperary 5-19 v 0-7 Cork City

Wednesday, May 17, 2017
Round 3 – Cahir,East Waterford 2-16 v 0-17 Limerick South/East
Round 3 – Ballinacurra, Cork City 1-12 v 0-20 West Waterford
Round 3 – Midleton, East Cork 3-16 v 0-18 South Tipperary

Saturday, May 27, 2017
Round 4 – Martinstown,Limerick South/East 2-7 v 9-16 South Tipperary
Round 4 – Kill,East Waterford 2-13 v 1-8 Cork City
Round 4 – Páirc Uí Shíothcháin, West Waterford 2-5 v 4-20 East Cork

Wednesday, May 31, 2017
Round 5 – Fraher Field,East Cork 4-22 v 0-12 East Waterford
Round 5 – Cappoquin,West Waterford 1-13 v 3-16 South Tipperary
Round 5 – Delaneys, Limerick South/East 0-19 v 3-12 Cork City

Celtic Challenge Group E

Pos Team P W D L F A Pts
1 East Cork 5 5 0 0 154 70 40
2 South Tipperary 5 4 0 1 142 80 34
3 West Waterford 5 2 0 3 84 105 22
4 East Waterford 5 2 0 3 87 104 22
5 Cork City 5 1 0 4 65 115 16
6 Limerick South/East 5 1 0 4 85 143 16

——————————————-

The Bank of Ireland Celtic Challenge is a developmental hurling competition for 16 and 17 year old players who are not participating in State Examinations during the months of May and June 2017. Through the Celtic Challenge, players aged 16 and 17 years of age will be provided with a 7 week programme of meaningful, pre-scheduled games including six finals that will be played on Saturday 24th June. The programme is scheduled at a time of year where there is minimum interruption to Club or County Fixtures i.e. between 3rd May and 24th June.

  • The programme will run from Wednesday 3rd May to Saturday 24th June 2017.
  • The ethos of the competition is a developmental one, where an 8 week programme of meaningful games is supplemented by a 1 to 1 ratio of games to training.
  • 47 teams will participate in the competition. Each team will play a minimum of 5 games through a programme that is structured on the basis of Group Stages, Preliminary Rounds and Play Offs.
  • The Group Stages will consist of 8 Groups of teams selected on a geographical and developmental basis. It is recommended that matches at the Group Stages will be played on Wednesdays on a home and away basis, if possible.
  • After the Group Stages, teams will be graded based on their performance and will be assigned to 1 of 6 Divisions for the Preliminary Rounds and Play-Offs where they will play magainst opposition of a comparative developmental level.
  • 6 Finals will be played on Saturday June 24th 2017:
  • Division 1 – Corn Michael Hogan
  • Division 2 – Corn John Scott
  • Division 3 – Corn William Robinson
  • Division 4 – Corn Jerome O’Leary
  • Division 5 – Corn Michael Feery
  • Division 6 – Corn Tom Hogan

Munster Teams
Cork City
East Cork
Kerry
Limerick City
Limerick South/East
North Clare
South/East Clare
North Cork
North Tipperary
South Tipperary
Waterford City
West Limerick
West Cork
West Waterford

Structure
Each team will play a minimum of 5 games through a programme that is structured on the basis
of Group Stages, Preliminary Rounds, Play-Offs and five Finals.

For the Group Stages, the teams will be divided into 8 groups having regard for developmental
and geographic considerations:

For more information on The Bank of Ireland Celtic Challenge Click Here